GIBANJE PO LEDU NIKDAR NI POPOLNOMA VARNO!
V zadnjih tednih so nizke temperature povzročile zaledenelost določenih vodnih površin. Kljub opozorilom so mnogi to izkoristili za razne aktivnosti na ledu. Nekateri zgolj za sprehod, drugi za drsanje, nekateri pa celo za mnogo bolj nevarne podvige, kar je bilo zaslediti v medijih.
V primeru nesreče smo največkrat na pomoč aktivirani prav gasilci. Da bi bilo naše reševanje kar se da učinkovito, tudi mi izkoriščamo zaledenele površine v namen usposabljanja. V teh dneh nas tako lahko vidite, kako se urimo za takšne primere.
Dejstvo je, da se ledena ploskev lahko predre in kaj hitro se zgodi nesreča, ki ima nemalokrat tragične posledice. V preteklih letih žal beležimo kar nekaj takšnih nesreč.
Za vašo varnost je pomembno tako poznavanje ledu, kot tudi upoštevanje varnega obnašanja na ledu. Ob tej priliki vam zato podajamo nekaj priporočil:
- Najprej se poskušajte prepričati, če je led sploh dovolj trden. Led se nikakor ne sme prebiti, če nanj močno udarite z nogami, koničasto palico ali s kladivom.
- Na led nikoli ne pojdite sami.
- Ko ste na ledu in ta prične pokati v koncentričnih krogih, je to nevarno in morate takoj zapustiti ledeno površino.
- Če se led pod vami udre, ostanite mirni, razširite roke in pokličite na pomoč.
- V kolikor opazite, da je kdo padel v vodo, mu poskušajte pomagati. Približajte se mu leže (npr. na trebuhu), ponudite mu vrv, palico, oblačilo ali drug primeren pripomoček. Takoj pokličite za pomoč na številko 112 in povejte kaj se je zgodilo.
- Do prihoda reševalcev ponesrečenca preoblecite v suha oblačila in ga zavijte v odejo.